Svatby

Váš svatební sen proměníme v okouzlující skutečnost. Řekněte i nám své ano.

doprovod

Svatby

Svatební den patří mezi nejdůležitější v životě. Svatební hostině je zapotřebí přikládat velkou pozornost, protože dojem z hostiny je obvykle tím, na co se vzpomíná ještě po letech. Stovky svateb, které jsme dosud spolupořádali vám budiž zárukou, že se na nás můžete bez obav obrátit i vy.

Doporučíme vám vhodné místo k uspořádání svatby a rádi pomůžeme i s ostatními službami, které se ke svatbě vážou. Ideálním a velmi oblíbeným svatebním místem je nejen Břevnovský klášter, kde na jednom místě můžete uzavřít sňatek, vystrojit veselku, ubytovat přespolní a mít po celý den k dispozici zázemí v hotelovém apartmá.

Prožijte v Břevnově nezapomenutelný svatební den i noc!

Další informace

Poděkování od novomanželů

Svatba Magda a Matthieu / Kaiserštejnský palác

 

Dobré dopoledne,

Dne 26. 5. jsme měli svatební hostinu v Kaiserštejnském paláci. Vaše společnost nám zajišťovala jídlo a pití. Před svatbou jsme dlouhé týdny hledali, kde uspořádáme svatbu a kdo se nám o hostinu postará. Náhodou jsme narazili na Vaše internetové stránky, které nás zaujaly, a rozhodli jsme se s Vámi sejít.

Před schůzkou jsme potkali i jiné dodavatele, abychom měli možnost si vybrat. Už od prvního telefonátu jsem měla dobrý pocit a po první schůzce s panem Tomanem jsme byli rozhodnuti. Byli jsme potěšeni profesionalitou, flexibilitou a celkovým přístupem pana Tomana. Kdykoliv jsem něco potřebovala, vždy odepsal nebo zvedl telefon, a to už v dnešní době rozhodně není samozřejmostí. Rodiče žijou daleko a báli se, zda jsme si dobře vybrali. Po ochutnávce Vás ale moc chválili a začali se těšit na svatbu.

Blížil se den D a jiní dodavatelé komplikovali přípravu, měnili domluvené terminy, ale s Vámi vše probíhalo bez jediného problému. Čím dal více jsem si uvědomovala, jak naše svatba záleží na kvalitě vámi odvedené práce. V den naší svatby předvedl celý Váš tým úžasnou práci! Pan Rychetský nám byl stale nápomocen, v dobré náladě, když jsem něco potřebovala. Vždy byl poblíž připraven vyřešit jakoukoliv situaci. Stačilo se na něj podívat a hned se mi ještě zlepšila nálada. Kluci číšníci měli úsměvy na tváři až do pozdních ranních hodin, velice slušní a příjemní.

Jídlo bylo úžasné, rodina mi neustale volá a ptá se mě na recept na tu Vaši božskou kachnu. Navíc pan šéfkuchař přišel servírovat šunku ve 4 ráno a toho si opravdu ceníme. Jak francouzská tak česká strana měla jen pozitivní ohlasy. Francouzi byli nadšeni kvalitou vašeho servisu, srovnávali chovaní manažera akce a číšníků v Čechách a ve Francii. Shodli se, že to byl jeden z nejlepších servisů, který kdy na svatbě viděli.

Velké díky za to, jak moc jste přispěli k úspěchu našeho svatebního dne a umožnili jste nám se uvolnit v nás svatební den. Specielní diky panu Tomanovi, Rychetskému, Pazderovi a Zemanovi!

Velice si kvality Vaší práce vážíme a přejeme Vám mnoho pracovních úspěchů, které si 100% zasloužíte!

Magda & Matthieu Blouin

skrýt

Svatební rádce

Svatební plány a přípravy

Než si ve svatební den obléknete svatební šaty pravděpodobně strávíte několik týdnů či měsíců přípravami svatby. Vše se dá dobře naplánovat a vy se tak vyhnete stresu ze svatebních příprav. Není se čeho bát.

Svatební koordinátor

Nemáte čas se věnovat přípravám svatby? Najděte si svého svatebního koordinátora. Někoho, kdo se o všechno postará. Někoho, kdo vám doporučí všechny vyzkoušené dodavatele. Někoho, kdo vám zajistí hladký průběh svatby.

Datum, místo a druh svatby

Vaše první kroky povedou na matriku v místě konání svatby, kde oznámíte vybrané datum svatby. S tím jde ruku v ruce i výběr místa obřadu. Matrika vám musí potvrdit, že vámi vybrané místo je v pořádku, zvláště pokud to je mimo obřadní síň . U civilních obřadů je vždy přítomna matrikářka a oddávající. U církevních obřadů jste také povinni oznámit sňatek na matrice. O všech potřebných dokumentech nutných ke svatbě vás bude informovat matrika. Trendy posledních let jsou stále zámky a parky. Současné nevěsty jsou velmi romantické. Ale vaše svatba se může odehrávat na nekonečném počtu vámi vybraných. Jen namátkou nabízím - svatbu na lodi či parníku, v historické tramvaji, v zahradách zámků, na horách, na břehu rybníka, jezera či řeky, na rozhledně, ve vinném sklípku….A tak bychom mohli opravdu pokračovat donekonečna.

Kdepak se bude konat hostina?

Bez svatební hostiny si asi nedokážeme představit žádnou svatbu. A proto při výběru místa myslete v první řadě na počet osob, které se hostiny a případné párty účastní. Ujistěte se, že se všichni pohodlně vejdou ke stolům, že personál v místě hostiny zvládne obsloužit vámi určený počet hostů, že při večerní zábavě nebudete muset po desáté večerní hodině skončit se zábavou kvůli rušení nočního klidu. Pečlivě si vybírejte kde se sejdou vaše rodiny a přátelé. O svatební hostině by si měli všichni v superlativech povídat ještě hodně dlouho.

Snoubenci velmi často volí variantu výběru místa, kdy na jednom místě může proběhnout obřad a pak i hostina.

Plánujte a připravujete včas

Sledujte webové svatební portály a hlídejte si data veletrhů se svatební tématikou. Včas plánujte a uvidíte, že pak opravdu vše půjde daleko snadněji. Svatební páry mají na svou přípravu různě dlouhý čas a věřte, že vás čeká připravit hodně věcí.

 • oznámení
 • prstýnky
 • šaty pro budoucí pár
 • květinová výzdoba a dekorace
 • program na hostinu či párty
 • doprava svatebních hostů či novomanželů
 • svatební dort a výslužky
 • svatební dary a případně dárky pro svatební hosty
 • líčení a česání, manikúra
 • fotograf a kameraman

Pokud jste si například šaty vybrala dříve než prstýnky vůbec nevadí. Tento seznam jen to jen taková malá nápověda.

Oznámení

Nijak výběr neuspěchejte, protože jak jste již možná zjistili, je opravdu z čeho vybírat. Na oznámení by mělo určitě být kromě jmen snoubenců idatum, hodina a adresa místa obřadu. Velmi často se k oznámení přikládá pozvání ke svatební hostině, párty či kartička o svatebních darech. Díky potvrzení účasti pozvaných na svatební hostinu zjistíte počet hostů na vaší hostině.

Chcete být originální? Nechte si od grafika připravši vlastní oznámení a nebo pokud jste i zruční můžete si oznámení vyrobit sami. Jak se říká – kreativitě nejsou meze kladeny. Myslete však na to, že by vaše oznámení mělo mít úroveň. Koneckonců tím i nastavujete styl a úroveň celé svatby.

Pokud jste již svoji a chcete poslat oznámení, tak i takovéto texty se na svatebních oznámeních objevují.

Prstýnky

Prstýnek budete nosit mnoho let, možná celý život. Dejte na své pocity a vyberte ten který si opravdu zamilujete na první pohled. To bývá ten správný.

Šaty

Snad každá z nás sní o svatebních šatech. Budete jako princezna v šatech s ohromnou sukní a korzetem nebo jako modelka v přiléhavých šatech? Budete mít vlečku, kterou vám ponesou družičky nebo závoj delší než šaty? Vytipujte salony, které vás oslovily svou nabídkou. Udělejte si selekci, ať nezkoušíte velké množství šatů,( i když, kdy jindy si takové šaty ještě budete zkoušet?) přestože pak vybrat favorita bývá těžké. I personál v salonu by měl být profesionální. Typově by měl poznat co nevěstě lichotí a nebo naopak ubližuje. Musíte se cítit dobře a musí vám to hlavně slušet. Nikdy se nenechte vmanipulovat do něčeho o čem nejste přesvědčená. I toto rozhodnutí si zaslouží čas.

Nejen nevěstě, ale i ženichovi věnujeme pozornost při výběru šatů, obleku, žaketu prostě toho co bude i jemu slušet. Vzhledem k tomu, že jste budoucí pár, mělo by i vaše oblečení společně ladit. Pokud má nevěsta smetanové šaty, ženich nemůže mít bílou košili.Nevěsta pak na fotkách vypadá jako v zapraných šatech. Jedna z pověr praví, že nevěstu v šatech by ženich před svatbou neměl vidět. Kupodivu se toto velmi často dodržuje. Všechny doplňky se přizpůsobují typu nevěsty, velikosti, výšce, barvě vlasů atd.

Květiny

Ke květinářce se chodí až když máte šaty vy i partner, protože květiny vás dozdobí. O tom kolik květin budete objednávat, jaké se k vám a vaši šatům hodí by měla vědět nejvíce květinářka. Zrovna tak poradí, jak ozdobit vozy, svědky, ostatní svatebčany. Co maminkám a družičkám. Květiny jsou krásným dekoračním prvkem, který pokud máte dobrou květinářku např. z obyčejné tabule v prostředí, které není nijak zvláštní udělá stůl či stoly o kterých se bude dlouho mluvit. Nechte si vkusně a třeba i netradičně vyzdobit tabuli, vozy či obřadní místo, aby na to nikdo nikdy nezapomněl

Program

Chcete se bavit, tančit či zpívat? Chcete se podívat na vystoupení kouzelníka či rytířů? Nebo je snad libo koktejl show? Chcete mít na hostině karikaturistku, která všechny hosty namaluje?Milujete ohňostroj? Chcete mít na párty nějakého hosta či známou tvář? Není problém. Hezky se bavte.

Doprava

Jste větší skupina svatebčanů a nechcete jet více auty, když víte, že udržet kolonu v jakémkoli velkém městě je problém? Tak objednejte minibusy nebo autobus.Chcete se svést veteránem nebo naopak limuzínou? Dobře. Milujete sporťáky a víte, že je to nedosažitelný sen? Tak si ho půjčete na svatbu.Chcete jet lodí? Tak to není žádný problém. Chcete jet na kole na obřad? Jeďte na kole.

Svatební dort a výslužky

Svatební dort by tedy měl být opravdu výjimečný. Nechte si třeba udělat dort podle vlastního návrhu.Šikovní cukráři vám pomohou a umí i doporučit, aby například nedošlo ke špatně zvolenému míchání chutí a barev. Tradice v některých krajích ukládají nevěstě, aby nechala připravit jeden dort pro maminku ženicha, jako poděkovaní. Velmi hezká tradice.

Výslužka se rozdává snad na každé svatbě a většinou jsou to svatební koláčky a mini zákusky. Je jen na vás zda se pečení koláčků ujme maminka nebojestli využijete služeb cukrárny.

Svatební dary

Svatební dary patří ke svatbě. Každý vám bude chtít dát dárek a věřte, že je kupují a pořizují rádi. Pokud se chcete vyhnout duplicitě dárků, připravte si seznam. Nebo si založte webové stránky se seznamem. Možná spolu žijete ve společné domácnosti a nic nepotřebujete. V tom případě můžete požádat hezkým textem o peněžní dary. Nikdo se nebude zlobit. Poděkování za dary patří k samozřejmostem slušného chování. Ještě to není úplně tradiční, ale je hezké dávat drobné dárky svatebním hostům. Je to gesto projevení radosti z jejich návštěvy v pro vás tak důležitém dni. Nemusí to být nic drahého ani objemného.Většinou jsou to maličkosti třeba jen hezky balené svatební mandle.

Vizážistka

Nenechte se přemluvit, že vás nalíčí sousedka od vedle, protože je „fakt moc šikovná a ušetříš“. Jste nevěsta a svatební líčení a česaní je stejně výjimečné, jako všechno ostatní o co jste se musela postarat. Objednejte se na zkoušku, jednu, dvě , třeba tři, hlavně ať jste spokojená. Kdy jindy si všechny zkoušky můžete pořádně užít?

Foto a video

Při výběru obou by měla hrát významnou roli práce, kterou by vám měli jak kameraman, tak fotograf ukázat.Vybírejte pomalu. Budou to fotky a případně video, které se už nebude opakovat. Tyto fotky a video pak budete všem s pýchou ukazovat.

Finišujeme v přípravách

Máte už opravdu jen pár dní do svatby a vzniká časový harmonogram. Kdo kdy kam přijede a co kdy kam přivezou. Máte všechno co potřebujete? Je úplně jedno zda na vás svatebčané budou házet rýži či okvětní plátky. Je na Vás přes který práh Vás jako nevěstu ženich přenese. Všechny tradice jsou krásné, ale je jich tolik, že stačí vzít jen ty které vám osobně něco říkají a jsou vám milé. Chcete házet svatební kyticí? Nechte si udělat malou, kterou pak hodíte mezi svobodné dámy.

Ať si vyberete cokoli co je vám blízké a bude podle vašich představ, přeji vám ať je váš svatební den neopakovatelný a nezapomenutelný.

Druhy obřadů

Civilní obřad

Civilní obřady se většinou konají na místech k tomu určených a to jsou obřadní síně. Na přání snoubenců může matriční úřad vydat svolení na žádost snoubenců k uzavření manželství na jiném k tomu vhodném místě.

Snoubenci sňatek uzavírají před starostou, místostarostou či jiným pověřeným členem zastupitelstva statutárního města. Svatby se u nás uzavírají veřejně v přítomnosti dvou svědků. Manželství se považuje za platné a uzavřené po vyslovení vašeho „ANO“. První manželské políbení a předání prstýnků se řadí do tradic, které se považují za povinnost, ačkoli je to však milá symbolika ve chvíli, kdy jste se právě stali manžely.

Popíšeme teď jen v bodech civilní obřad. Samotné svatbě pak budu věnovat celý jeden díl.

Před samotným obřadem vás matrikářka seznámí s postupem u obřadu, pomůže vám vás seřadit a posadit v obřadní síni. Pokud jsou již svatební hosté a svědci na místech, vchází ženich

veden maminkou (či jinou ženou, kterou si zvolil) a teprve poté vchází nevěsta vedena tatínkem (bratrem, dědečkem, bratrancem…, ale vždy mužem raději ženatým, jak praví tradice).

Nevěsta může však jít i sama. Nato navazují formální přivítací ceremonie, kdy matrikářka představuje oddávajícímu snoubence a pak snoubencům oddávajícího. Oddávající má vždy připravenou řeč, kterou zahájí obřad a také vždy končí otázkou na kterou zazní vaše ANO.

Po uzavření manželství (svým ANO) si novomanželé vymění snubní prstýnky a dají první políbení. Není žádnou výjimkou společný přípitek s oddávajícím či dokonce se všemi hosty. Na to navazují gratulace a focení.

Gratulujeme vám milí novomanželé!

Církevní obřad

Církevnímu obřadu je přikládána větší váha a to proto, že tento sňatek byl pokládán za doživotní a končí jen úmrtím jednoho z manželů. Datum církevního sňatku se domlouvá alespoň 3–4 měsíce předem, aby bylo dostatek času na přípravy. Po ukončení příprav dostávají snoubenci o tomto potvrzení – jsou způsobilí k sňatku. Přípravy se zpravidla konají ve farnosti kam patří nevěsta. Na přání snoubenců může příslušný farář dát licenci jinému farnímu úřadu.

Církevní sňatek je uzavřen jen tehdy, předají- li snoubenci farnímu úřadu osvědčení k uzavření manželství ne starší 3 měsíců, které vydá matrika. Zpravidla se předkládají i rodný list a občanské průkazy.

I u církevního musí být přítomni dva svědci, kteří se po obřadu podepisují do manželské knihy. Církevní obřady mají svůj řád a pravidla. Pokud je jeden z páru bezvěrec či snad vyznání jiné církve než partner, kterého si bere, i zde se dají udělit výjimky a sňatek uskutečnit. Osoba bez vyznání se nechá pokřtít a partner jiné víry třeba konvertuje k jiné církvi (církvi partnera) což není ojedinělé. Jinak musí farář požádat biskupa o udělení svolení.

Kalendář pří­prav

11–9 měsíců před
 • vybrat datum – nebo data k výběru
 • event. vybrat místo či místa pro obřad
 • vytipovat si pár možností k výběru místa pro hostinu a event. párty
 • pokud je to datum, o které se očekává zájem, závazně ho objednejte a dejte vědět i matrice, to platí i pro foto a video
8–6 měsíců
 • požádat svědky
 • vybrat šaty pro oba (pokud budete nechávat šít, je dobré na zakázce začít pracovat)
 • vybrat pár favoritů – tipů na prstýnky, oznámení,
 • pokud chcete živou hudbu na obřad – zamluvit
 • DJ na večer
 • pokud se chcete účastnit kurzu tance – začněte
 • navštívit matriku a požádat o formulář a zamluvit datum – event. zaplatit poplatek
 • pokud uvažujete o svatebním koordinátorovi – najměte ho připravit web pro svatební dary či svatební list v prodejně
 • finálně potvrdit vybraného fotografa a kameramana
5–3 měsíce
 • doprava – pro hosty či novomanžele – vybrat a objednat (limuzíny, veteráni, minibusy)
 • pokud půjčujete šaty – závazně je objednejte + všechny doplňky
 • koupit ženichovi košili + vybrat doplňky (kravata, plastrón, vestička…)
 • závazně obj. prstýnky a oznámení
 • začít pracovat na výběru menu a rautu
 • vybrat hudbu na obřad
 • navštívit vizážistku a kadeřnici – zkoušky líčení a česání
 • navštívit floristku – připravit květiny a dekorace stolu
 • vybrat svatební dort a koláčky a výslužky a závazně vše objednat
 • svatební oznámení – vybrat, vyzvednout a následně odeslat či rozdat
v měsíci před
 • zaktualizovat počty osob u tabule a v autech
 • vytvořit zasedací pořádek
 • potvrdit všechny dodavatele – event. složit zálohy
 • připravit harmonogram svatebního dne
 • napsat jmenovky
 • odsouhlasit menu a raut + nápoje
 • program na večer
 • připravit dárky pro svatebčany
 • finální zkoušky šatů a vizáže
 • rozeslat oznámení
 • navštívit kosmetický salon, event. obnovit barvu vlasů či melír – vše po dohodě s vlastní vizážistkou, kadeřnicí..
 • rozlučka
 • koupit svatební památník – pro vzkazy a přání novomanželům od svatebčanů
svatební den
 • nevěsta – líčení a česání
 • ženich – vítání hostů s maminkou nevěsty a rozdávání květin
 • musí se nazdobit auta, převzít květiny od floristky, připravit občerstvení, dovézt sladkosti z cukrárny a svatební dort do restaurace (pokud to za vás někdo neudělá)
 • nezapomeňte OP (občanský průkaz) + prstýnky
 • peníze na platby
 • OP musí mít i svědci (event. pas)
 • připravit necesér pro nevěstu (líčení, kosmetika, náhradní punčochy) event. šaty na převlečení na večer
 • zorganizovat usedání do vozů a odjezd na obřad
 • být vždy usměvavý na foto a kameru

Svatební etiketa oblékání

Svatba je společenská záležitost. Obřad dokonce formální, a tak pokud nemáte historickou svatbu v kostýmech, mělo by i vaše oblečení a chování v něm být na stejné výši. Možná se tento moment už nikdy nebude opakovat. Povzneste tedy tento den na vyšší úroveň se vším všudy. Nevěsta bude ve svatebních šatech a ženich v obleku.

Nevěsta

Dámské svatební šaty se šijí v různých fazónách. Nejčastěji dlouhé, romantické, s bohatou sukní, nabíráním či krajkovou ozdobou. Často je sukně doplněna vlečkou ze zadní části sukně, která se pak dá sepnout. Na zadní části sukně pak vytvoří roztomilého „honzíka“. Šaty mohou být šité vcelku a nebo může být sukně a živůtek (korzet) extra. Někde se pak v salonech dají kombinovat živůtky (korzety) s různými tvary sukní. Připomínám, že barva musí být vždy shodná, pokud jsou šaty myšleny jako jednobarvené. V případě barevných šatů, bývá právě korzet barevný a sukně bílá nebo šampaň. Některé nevěsty sáhnou raději po kalhotovém kostýmku, ale i ten by měl být svatebního rázu (ne tedy černý či pracovní). Velmi často se nevěsty oblékají do šatů siluetových, které jsou velmi elegantní. Délku rukávů si vybírejte vždy s ohledem na roční dobu kdy se budete brát. V chladnějších měsících se dají šaty doplnit o boa, štolu anebo bolerko.

Ženich

Panové na svatbu mohou použít tmavý či světlý a nebo barevný oblek či žaket. Barva pánských šatů je také volena s ohledem na roční období a místo konání svatby. Pánský oblek se může doplnit vestičkou a ascitem (plastrónem) obojím ve stejné barvě. Pokud máte odvahu na výraznější barvy jako je čokoládová či vínová, zelená, meruňková, a použijte tuto barvu na vestu a kravatu či plastón. I u mužů platí, že u výběru svatebních šatů se nemusí držet jen černé, šedé a hnědé. Svatební košile (kterou kupuje nevěsta) by měla být v barvě nevěstiných svatebních šatů. Košile ke slavnostním příležitostem by měla mít skryté zapínání . V případě, že má muž motýlka nebo plastrón, je to nutností . Šíře otevření límce je závislá na šíři uzlu na kravatě. Šíře kravaty by měla být v rovnováze s klopami saka.Na svatební a slavnostní košili se NIKDY nepoužívá límec s propínacími knoflíky. Ke slavnostní košili patří košile s manžetovými knoflíky – manžeta vyčnívá ze saka asi 1 cm. Boty by vám k obleku měly ladit barevně, měly by to být šněrovací polobotky s koženou podrážkou.

Hosté na svatbě

Pokud jste hosty na svatbě v pozvánce není určen dress code (určení v jakém oblečení přijít) počítá se s tím, že přijdete ve společenském oblečení. Pánové tedy v obleku a dámy v šatech. Pánský oblek je kompletní se sakem a kravatou u dam mohou být šaty ke kolenům. Rozhodně budete středem pozornosti (ne v kladném slova smyslu) pokud přijdete na svatbu ve sportovním či vycházkovém oblečení.

Pamatujte si, že…

Pánská společenská košile není svrchní oblečení, proto si muž sako ve společnosti nikdy nesundá. Staré přísloví říká: „Když už jste si sundali sako, můžete si taky zout boty“. Někdy se však pánové drží časem vytvořeného pravidla požádání o svolení svléknout sako ve společnosti dam. Pokud si budete chtít povolit vázanku, tak to si jí raději sundejte! Pod sako nepatří košile s krátkými rukávy! Knoflíky u saka jsou zapnuté nejlépe všechny, ne vždy ponecháváme spodní knoflík rozepnutý na saku i na vestě, ale poslední spodní (u vesty) musíte mít rozepnutý. U saka s více knoflíky můžete zapnout prostřední dva nebo horní dva. Ke společenským šatům nepatří sportovní obuv! Dámy, vaše šaty by neměly odhalovat více, než je možné spatřit v pořadech jen ve večerních hodinách. Závoj nevěsty, která se vdává v kostele, může být přetažen přes obličej, ale také nemusí. Tady žádná společenská norma neexistuje.

 • dámské koktejlové šaty – klasika dámského šatníku, pouzdrové šaty ke kolenům
 • dámské společenské šaty v prodloužené délce – mohou být na svatbě a na společenských setkáních pokud tak určuje pozvánka
 • dámské společenské róby – velmi honosné dlouhé šaty – na svatby se nehodí
 • pánský žaket – (cutaway) – dlouhý černý (nebo šedý) kabát, šedá nebo černá vesta, tmavošedé proužkované kalhoty, bílá košile s límcem, kravata, plastron nebo regata (šitá kravata), klasický košilový límec. Dnešní výrobci nabízejí v rámci zvýšení obratu různé varianty, třeba i košili se stojáčkem a motýlka, ale není to správné, ani odborníci na etiketu se nemohou shodnout, zda žaket na svatbu ano či ne!
 • pánský smoking – lze použít v případě, že svatba je ve večerních hodinách, jinak se moc ke svatbám nehodí, skládá se ze saka s klasickým nebo šálovým límcem s lesklými klopami, tzv. zrcadly potaženým hedvábím, vesta se ke smokingu nenosí, vesta je nahrazena pásem v barvě černé či barevné, kalhoty s jedním lampasem a černé lakové boty, smoking se nenosí před 19. hodinou .
 • frak – je to nejslavnostnější večerní oblek, vídáme v něm pány na slavnostních akcích např. v opeře nebo při diplomatických příležitostech. Kabát je s krovkami vzadu a krátkým střihem vepředu, vesta z bílého hedvábného rypsu, košile s piké náprsenkou a stojacím límečkem a bílým motýlkem, kalhoty s lampasy, s černými polobotkami (koženými) tzv. oxfordkami .

Květiny

Pokud jste na cestě ke květinářce či chcete-li floristce, měla byste již vědět jaké svatební šaty budete oblékat, a pro výzdobu svatební tabule či celého místa konání hostiny byste měla také znát místo pro tuto slávu.

Svatební kytice je jedním ze základů celé svatební výzdoby.

Od ní se odvíjí barevnost kytic pro maminky, svědkyně, svědky, družičky, pro zdobení obřadního místa, auta pro nevěstu. Milá nevěsto, pokud se právě chystáte ke květinářce, zde je několik velmi důležitých bodů:

 • vezměte s sebou obrázek šatů či sebe v nich vyfocenou
 • pokud víte jakou květinu chcete a máte obrázek je to skvělé, pokud ne měla by květinářka mít bohaté album svých prací
 • barva, kterou vyberete bude asi jednotná pro celý design svatby, neunáhlete se, sice je to vaše svatba, ale i na společných fotografiích by vám to mělo slušet (pokud máte vy rudé růže, nebudou mít maminky nebo svědkyně květy žluté)
 • kytice by se vám také měla dobře držet, extravagantní kytičky jsou jistě zajímavé, ale buďte si jistá tím že s ní budete umět manipulovat, nezapomeňte, že ji máte nejen na obřad, ale i na focení
 • květinářka je profesionál, dejte na její rady, ona se jistě podřídí vašim přáním, ale pokud něco navrhuje, jistě ví proč i květinářka vám může připravit kytici na zkoušku, zvláště nevěsty, které si vyberou vícebarevnou kytici by ji měli vidět na zkoušce, můžete si pak své květiny objednat opravdu velmi precizně Jak by mohla asi vaše objednávka znít a z čeho se pak připravuje kalkulace?
 • svatební kytice
 • malá svatební kytice na házení
 • ženichova klopa – korzáž (kytička v klopě) v barvách kytice nevěsty
 • svědci – muž má korzáž a žena menší kytičku do ruky a nebo také květinovou korzáž
 • tatínkové – korzáž
 • maminky – kytičku do ruky
 • někdy mají kytičku do ruky i babičky
 • myrthy (vývazky) a nebo kvítka do klop všem hostů
 • ozdoba na vůz nevěsty a někdy se zdobí i vůz ženicha a ostatní vozy
 • obřadní místo- zdobí se v případech, že nejste v obřadní síni anebo se vám jejich výzdoba nelíbí
 • do košíčku plátky růží na posypání nevěsty a ženicha anebo k posypání cesty k oltáři
 • tabule na hostině
 • event.ozdoby z květů do účesu, věnečky pro družičky… atd.
 • květiny na ozdobení svatebního dortu (pokud nedodá cukrárna)

Jak vybírat a na co si dát pozor, na co brát ohled:

 • šaty – ty dávají určitý směr, jakou svatební kytici volit
 • líčení nevěsty a účes
 • postava a typ nevěsty
 • doplňky – šperky
 • barva obleku ženicha
 • Velikost svatební kytice:
 • štíhlé nevěsty si mohou vybrat typ vazby převislé, tak i zároveň typ vazby tzv. biedermeier (kulatá vazba).
 • drobnější ženy by si měly dávat pozor na velké a výrazné květy, zcela by za velkou květinou zanikly.
 • korpulentnější ženy by se kulatým vazbám měly vyvarovat a spíše zvolit kytice s převisem přes ruku, opticky pomůžou nevěstu zeštíhlit.
 • bohatě zdobené a řasené svatební šaty i s dlouhou vlečkou nás směrují k bohaté svatební kytici, která může mít i bohatý převis květů směrem dolů.

Každým rokem se objevují nové trendy i nové materiály a tak máme spousty možností, jak nevěstu v krásných šatech doladit, vystihnout její krásu a podtrhnout její osobnost. Tím se stává nevěsta zcela jedinečná a neopakovatelná

Provedení svatebních kytic

Níže je uvedeno několik druhů vazeb svatebních kytic. Vzhledem k tomu, že druhů květin, trav a doplňkových zelení je daleko více, je vždy uvedeno jen pár příkladů. I zde platí, že kreativitě a nápadům se meze nekladou.

Kulaté

Kulatá kytice patří mezi nejžádanější typy vazby svatebních kytic. Je zde i velké množství pro volbu květů, velikosti květů, ale také i ohromný barevný výběr.

Biedermeierovská
kulatá, z drobnějších květů, kompaktní, hodí se ke všem stylům šatů, štíhlým nevěstám
 • nejčastěji je tvořena z růží, v různých barvách
 • okraje kytice můžeme doladit listy doplňkové zeleně, trávou, stuhou, skeletovými listy, kokosovým vláknem.
Volná kulatá
u tohoto typu kytice můžeme již květy kombinovat nebo prokládat doplňkovou zelení, korálky, drátky nebo proplést stuhu. Kulatý střed bývá dotvořen zajímavými listy (tvarem, barvou, s plody), trávami, popínavými výhonky, stuhami, drátky, na kterých jsou přízdoby (perličky, kamínky, peříčka, drobné kvítky)
 • ke klasickým šatům, korzetovým šatům, ale i ke kostýmkům
 • příklad květů : růže, frézie, eustomy, minigerbery, květy orchidejí, konvalinky, cally, drobné chrysantemky, lilie, kopretiny, pryskyřníky, pivoňky… aj.
 • příklad doplňkové zeleně: listy hosty, hedery, salal, galax, aspidistra, aralia… aj. LUČNÍ – tento typ je určený pro velmi romantické nevěsty, kde obřad je z větší části umístěn v přírodě.
 • k šatům z přírodních materiálů nebo k šatům zajímavého střihu. ne ke krajkovým šatům
 • příklad květů – slunečnice, minislunečnice, rozchodníky, nevěstin závoj, frézie, gerbery, kopretiny, chrysantemky
 • příklad doplňkové zeleně – trávy, listy stromů, salal, galax

Převislé

Kapka
je vázána do tvaru kapky. Nejsilnější část drží nevěsta v ruce, kapka se směrem dolů zužuje. Je kompaktní a může být tvořena z květů nebo proložena doplňkovou zelení, korálky, plody, mušličkami… Působí velmi romanticky, hodí se k vyšším a i korpulentnějším postavám
 • příklad květů – cally, tulipány, růže, frézie, orchideje, eustomy, hyacinty, tross růže, karafiáty, ornitogalum, alstromerie…
 • příklad doplňkové zeleně – molucela, aspidistra, nevěstin závoj, trávy, eukalypt…
Převislá kytice
skládá se z mnoha květů a nosí se tzv. „přes ruku“. Můžeme tento typ kytice doplnit o stužky, perličky, krajky. Nebo se mohou zajímavě poskládat listy květin a přizdobit na drátek či kokosovým vláknem
 • k šatům s bohatou sukní, ke kostýmkům, ale i k šatům pouzdrového střihu
 • příklad květů – lilie, cally, dendrobia, růže, tulipány, buble, ornitogalum
 • příklad doplňkové zeleně – aspidistra, molucela, trávy, pepřovník, hedera… apod.

Extravagantní

Glamélie
elegantní jednoduchá vazba, je složena z plátků růží nebo lilií, doplněna o jeden velký středový květ nebo je prodloužena o dlouhý převis, který se skládá z drátků, plátků květů, plodů nebo korálků
 • pro odvážné nevěsty, hodí se k jednoduchým i korzetovým šatům
Zepter
jednoduchá kytice, která působí jako žezlo. Květy jsou složené u sebe a tvoří pomyslnou horní část žezla, zbytek nám dotváří stonky nebo zajímavá konstrukce. Část stonků se může přizdobit stuhou do barvy šatů
 • hodí se pro vysoké nevěsty, štíhlé nevěsty, ke kostýmkům a k hladkým šatům
 • příklad květů – amarylis, slunečnice, růže, lilie, eucharis, cally
Prstýnek, náramek
na vyrobené konstrukci, která vypadá jako náramek se dozdobí květy a drobnými lístky. Výhodou této vazby je, že nevěsta má volné ruce ( což vítají nevěsty – maminky, které chtějí své miminko držet v ruce)
Rukávník
je navlečený na ruce. Od lokte až k zápěstí. Květiny mohou i lehce přepadat. Opět záleží na typu šatů a typu postavy nevěsty, ale tento typ vazby je spíže určen pro drobnější nevěsty a jednoduché šaty.
Netradiční kytice
je například kytice z ovoce doplněná květy a doplňkovou zelení. Nevýhodou je, že kytice je poněkud těžší než výběr jiných svatebních kytic.
Koule
je velice zajímavá kytice. Jsou to květy upravené do tvaru koule. Ta je uchycena na stužce v barvě svatební kytice nebo na řetízku z perel. Tento typ vazby je určen pro odvážné nevěsty.
Kabelky, košíky
tvořeny v různých tvarech, větší část nám tvoří zajímavé listy (hedera, šalvěj, salal, galax) a horní část vyplňujeme květy.

U netradičních typů svatebních kytic (koule, košíky, kabelky)znovu připomínám, že je dobré se předem domluvit na zkoušce a raději si ji vyzkoušet, jak se takové kytice mají správně držet.

Tóny barev svatebních kytic zohledněné k barvě šatů

Bílé šaty
u těchto šatů není barevnost příliš důležitá. Můžeme zde vybírat z celé palety barev, které můžeme kombinovat i s jinou barvou nebo ponechat barvu jednu, ale v různých odstínech /tónech/. Pokud se objeví barevný prvek na šatech, měla by se tato barva objevit i ve svatební kytici. Při výběru se také řídíme i typem nevěsty a popřípadě jejím přáním oblíbené květiny.
Krémové šaty
u šatů této barvy vycházíme z květin, které mají krémovou barvu a dolaďujeme lososovou–meruňkovou až po oranžovou. Můžeme ale i zvolit pastelové odstíny barvy růžové, kterou můžeme doplnit o barvu světle zelené. Opět vycházíme z typy nevěsty a výběru šatů.
Ostatní šaty
Obecně květiny vybíráme podle barvy a typu šatů. Je to pravidlo několikrát opakované. Vše by mělo ladit i s oblečením či doplňky, které bude mít ženich. Nadále i z volby květů nebo barev ladíme celou svatbu a vytváříme tak soulad a harmonii.

Ostatní výzdoba a dekorace

Družičky

Květinovou výzdobu pro družičky vybírejte s ohledem na jejich věk

 • malé holčičky mohou mít např. věnečky ve vlasech, jednotlivé kvítky na sponečkách
 • košíčky s plátky květů na pohazování
 • náramky a prstýnky z květů
 • starší družičky by měly mít v ruce malé kytičky.
 • Svatební tabule
 • pro výzdobu svatební tabule by květinářka měla znát barvu ubrusu a ubrousků
 • tabule se zdobí např. miskami či vázami s květy a doplněné např. svíčkami, kamínky, barevným gelem, pískem, mušlemi atd.
 • nízké aranžmá podlouhlých tvarů
 • vyšší aranžmá ve vyšších vázách či stojanech
 • šály natažené středem tabule – napnuté či nařasené
 • ozdobené rohy stolů nebo jen čelo
 • Balónky

  Velmi často se na výzdobu hlavně větších sálů používají aranžmá z balónků. Specializované firmy vám z balónků vytvoří na vaše přání snad vše. Srdíčka, oblouky, slavobrány, nápisy… aj. Do balónkových aranžmá se např. dají schovat ošklivé sloupy či staré zdivo.

  Vozy

  Nejčastěji se zdobí nevěstino auto

 • mašlemi na zpětná zrcátka
 • centrální větší ozdobou na kapotě vozu v různých tvarech (kruh, srdíčko, slza, ovál,)
 • jednotlivými květy přichycenými přísavkami, celkový dojem je velmi efektní
 • šerpami nataženými přes kapotu ve tvaru V a nebo jen na jedné straně
 • v oknech pověšenými věnečky
 • věnečky v oknech
 • mašlemi na zrcátkách
 • stužkami na anténách
 • a samozřejmě, pokud si snoubenci přejí, i daleko většími ozdobami
 • Vybrat si svou svatební květinu není jednoduché a tak nikdy s jejím výběrem nepospíchejte. A pokud máte již vybráno, začíná se vám možná už trochu rýsovat vaše svatba.

  Těšte se! Bude to jistě paráda.

  Hledám dobrého fotografa a kameramana

  Zeptejte se sami sebe co vám po svatbě zůstane jako hmatatelná vzpomínka? Ano, je to tak. Budou to fotografie a možná i videozáznam. Je tedy jasné, že vybrat fotografa a kameramana bude moc důležité.

  Jak vybrat fotografa?

  Ještě než se rozhodnete pro svého svatebního fotografa dejte si tu práci a vybírejte. Najděte si na internetu svatební fotografy a podívejte se na jejich stránky. Až budete vybírat z nabídek foto studií, nechte si ukázat alba z jiných svateb. Promluvte si s fotografem. Vždyť s vámi bude někdy i celý den. Při setkání s fotografem si promluvte o jeho pohledu na svatbu. Po první selekci a následné schůzce si pečlivě prohlížejte jeho fotoalba a poslouchejte jak se prezentuje. To vše bude hovořit o zkušenostech a kvalitě. Samozřejmě hlavní bude, že se vám jeho práce musí líbit. Fotografie budou to co budete přátelům a rodině ukazovat. Mnozí fotografové dělají i krásné svatební knihy. Může to být nejen krásná památka, ale i krásný dárek pro nejbližší rodinu.

  Svatební fotografie jsou NEOPAKOVATELNÉ.

  Pamatujte si pár důležitých bodů:

  • než si vyberete, pečlivě si prohlédněte jejich práce
  • vyberte si ze svatebních balíčků, které fotografovou nabízejí
  • v objednávce má být přesně stanovena délka focení a počet vyvolaných fotek, či počet fotek v tiskové kvalitě,
  • způsob placení

  Svatební focení

  Svatební fotografové Vám jistě nabídnou několik variant svatebních balíčků, které budou popisovat objem prací. Je pak na vás, který balíček si vyberete.

  Co by na vašich snímcích nemělo chybět, v případě, že si vyberete fotografa na celý den

  • příprava nevěsty – líčení a česání
  • oblékání nevěsty – zapínání šatů, obouvání střevíčků, připínání závoje…
  • předání kytičky + zdobení hostů a aut
  • nastupování do vozu
  • vystupování z vozu
  • příchod k obřadnímu místu
  • obřad
  • prstýnky a políbení
  • gratulace
  • odchod z místa obřadu, házení rýže a okvětních plátků, bublifuky
  • rodinné foto u místa obřadu – nezapomeňte na rodiče, prarodiče, svědky a sourozence
  • fotografie situované – už jen novomanželé
  • příchod na místo konání hostiny, přivítání personálem a tradice
  • zasedání k tabuli + přípitky
  • společná polévka
  • krájení dortu
  • házení kyticí
  • svatební tanec
  • další hry

  Jako hezké poděkování – doporučujeme, domluvit se s fotografem o připravení 1–2 fotografií, jež graficky upravené např. v rámečku hned druhý den mohou novomanželé rozesílat elektronickou poštou svým svatebním hostům. Je to velmi milé poděkování všem hostům.

  Kameraman na svatbě

  Svůj svatební den si můžete nechat zaznamenat na VHS, DVD či BlueRay. Některá studia nabízejí v rámci svatebního balíčku fotografie a video za výhodnější cenu. Ale to neznamená, že si tento balíček musíte vzít. Vybírejte a nepospíchejte. Nechte si ukázat práce z jiných svateb. Možná dokonce i díky nahlížení na starší práce získáte obrázek o vašem svatebním videu. Tak, jako každý umělec, i každý kameraman má svůj rukopis. Měl by se vám líbit jeho výsledek. Pokud to čas dovolí, dejte si schůzku, možná se mu bude lépe pracovat, když se trochu lépe poznáte. Až si budete objednávat své video, měl by být znám i styl a vedení vašeho svatebního dne. Je to příběh a měl by příběhem zůstat hlavně v konečné úpravě.

  Pamatujte na:

  • studio vám nabídne balíčky – délky natáčení
  • vyberte a ujistěte se, že vám ten který konkrétní balíček vyhovuje
  • konečná stopáž – délka vašeho videa by měla být v délce okolo 30 minut, delší verze bývá (jistě že ne vždy) většinou už i nudná!

  Videozáznam je velmi oblíbenou formou zachování vzpomínek na svatbu. Jen si představte, že každý rok na vaše výročí svatby si můžete svůj svatební ten prožít díky videu znovu.

  Můžete vybírat z mnoha verzí svatebního videa a každá jsou jistě skvělá a jedinečná jako svatba samotná. Může to být třeba romantické video s koňským spřežením na zámku, krátká groteska, která je sestříhaná z konečného videa jako bonus, svatební videoklip na jeden song opět sestříhaný z konečné verze. Nebo třeba svatební pohádka s vtipnými titulky v závěru a nebo svatební video s prostřihy z jiných záznamů společných videí novomanželů, jako retro vzpomínka.

  Co by na videu nemělo chybět v návaznosti na velikost balíčku – zde například celodenní video

  • přípravy nevěsty a možná i ženicha
  • zdobení hostů – připínání myrth (pokud je pro hosty máte)
  • zdobení vozů – pokud je zdobíte
  • detaily pro prostřihy – šaty, boty, prstýnky, květiny, svatební dekorace….
  • vycházení nevěsty z domu
  • odjezd vozů v koloně
  • vystupování nevěsty na místě obřadu, ženich je již namístě, i jeho příjezd je možné natočit
  • svatební obřad – hlavně políbení a prstýnky
  • gratulace a tradice – rýže, okvětní plátky, překvapení od svatebčanů atd.
  • odchod z obřadního místa
  • odjezd v koloně na místo hostiny
  • přivítání personálem, rozbití talíře a zametání střepů
  • společná polévka
  • krájení dortu
  • svatební tanec
  • házení svatební kyticí
  • stahování podvazkového pásku
  • event. další hry či program večera

  Možná vám bude stačit jen video ze samotného obřadu. To je v pořádku. Sami jistě víte nejlépe, co byste na svém videu chtěli mít.

  Catering ano či ne?

  Všichni víme jaké služby cateringová společnost dodává. Rozsah služeb cateringové společnosti je velmi široký a hlavně velmi variabilní.

  Objednat si catering je vhodný pro svatební hostiny a párty konané venku. Tedy mimo restaurační provoz, který by se o gastronomii postaral. Možná byste si chtěli venkovní párty zařídit i po stránce stravování sami. Věřte, že to není lehký úkol.

  Co bude na objednávce u cateringové společnosti:

  • datum a místo akce
  • přesně stanovený čas: od–do
  • počet porcí
  • přesná objednávka – sortimentu menu, rautu, občerstvení
  • přesné určení sortimentu a množství nápojů (s tolerancí na možné navýšení)
  • event. zapůjčení mobiliáře – přesně spočítejte hosty, pokud je budete chtít usadit, sklo, talíře, příbory, hrnečky, vysoké bistro stolky v případě malého občerstvení, stany atd., vždy v závislosti objemu
  • svatby
  • Personál (kuchaři, číšníci,)

  Před samotnou svatbou budete jistě skládat zálohu. Domluvte se také na doplatku a možném celkovém navýšení. Výběr jídel je velmi rozmanitý a široký. Jako pomoc při rozhodování oslovení cateringu by měly být vaše finance.

  Pokud uvažujete o variantě, že si svou svatební párty zařídíte sami, tak pak ale pamatujte, že musíte sehnat:

  • Židle a stoly a k nim i ubrusy (pokud vám nebudou stačit vlastní různé stoly, židle, lavice atd)
  • Sklo, talíře, hrnečky, příbory, popelníky (pokud vám nebudou stačit jednorázové plastové či papírové )
  • Pro kuchaře vše na přípravu jídla – nádobí, sporák a možná i gril
  • Potraviny
  • Nápoje (alko i nealko)
  • Pomocníka na úklid a mytí špinavého nádobí (pokud nebude plast, který si po sobě každý odhodí do připravených odpadkových košů)

  Přemýšlíte? To je dobře. Toto rozhodnutí je velmi důležité. Na oslavě budete mít hosty a jistě by měli vědět i kvůli oblečení, v jakém stylu párty bude. Chcete přeci, aby se cítili dobře a na celou svatbu vzpomínali jako na povedenou akci.

  Dort jako sladká tečka na svatební hostině

  Velkou pozornost jistě budete věnovat hostině a rautu. Vždyť pamatovat si hosté budou nejen krásnou nevěstu, ale i to jaké dobroty jim byly servírovány na svatební hostině. Každá svatební hostina bývá většinou zakončena svatebním dortem a i to je další úkol pro vás.

  Jaký dort vybrat a na co si dát pozor?

  Velmi důležité je vědět pro kolik hostů se dort bude připravovat, kdy se koná svatba a kam se dort poveze. Další informací pro cukrárnu bude tvar dortu a eventuálně kolik pater byste na svatební dortu chtěli mít.

  Nebojte se být nápadití a trochu si s dortem vyhrát. Cukráři jsou většinou velmi kreativní a i s obrázkem, který jim přinesete si budou vědět rady. Stále jsou často objednávané tradiční kulaté tvary v různých počtech pater, buď přímo na sobě či na speciálním společném stojanu i když každé patro má svou vlastní podložku. Dalším velmi oblíbeným tvarem je čtverec či obdélník, položené buď na koso či vycentrovaně na sobě. To však zdaleka nejsou všechny možnosti. Váš dort může mít tvar srdce, květiny, různé geometrické tvary či figurky ….

  Velmi efektně však vypadají i jednopatrové dorty položené třeba na zrcadlovém podnosu.

  Polevy a barvy dortu, jsou dalším designovým prvkem celého svatebního dortu. Ať už budete mít dort zatažený v marcipánu, čokoládové polevě či v krému jakékoli barvy, domluvte se s cukrářem a informujte ho kam a jak dlouho si dort povezete (samozřejmě pokud vám dort nepřiveze cukrárna až na místo). Jistě chcete svůj svatební dort vidět stejně krásný na své svatební tabuli, jako před převozem na svatební hostinu.

  Někdy i velmi vtipné figurky se jako ozdoby dají nahradit například použitím živých květin (květinářky umí sami velmi dobře zdobit dorty živými květy) dle svatební kytice či z výzdoby svatební tabule.

  Jako ozdoby se dají také použít marcipánové kytičky, růžičky, mašličky nebo jiné drobné dekorace. Ale i ovoce krájené nebo vcelku, čokoládové dekorace nejrůznějších tvarů a barev (velmi originální nápad, je jednoduše nalámaná čokoláda, kterou můžete dekorovat povrch dortu ), glazurové (cukrové) kytičky nejrůznějších tvarů, velikostí i barev. Také se velmi často používají látkové dekorace (velmi elegantní je saténová stuha na hladkém bílém marcipánovém povrchu dortu ve vaší oblíbené barvě). Hravé a veselé jsou mašličky, tylové kytičky nebo jemní motýlci…To vše se dá velmi hezky a s citem do vašeho svatebního dortu zakomponovat. Tisk jakékoli fotografie (většinou však svatebního páru „v civilu“) na jedlý papír a pak umístění na svatební dort je další možností, jak oživit dekor svatebního dortu.

  Korpusy a náplně svatebních dortů mají tak velké modifikace, že vyjmenovat je zde, by zabralo mnoho řádků.

  Např:

  • čokoládový
  • oříškový
  • kokosový
  • mandlový
  • pistáciový
  • sachr
  • medovník
  • ovocný (sezónní čerstvé ovoce)
  • punčový
  • marcipánový
  • s bílou čokoládou
  • krémový – barvy krémů a příchutě opět ve velkém výběru

  V náplních se může jako doplněk objevit ovoce, puding, kousky čokolády, ořechy…

  Pokud si svůj svatební dort budete péci sama (nebo někdo z rodiny), myslete na několik důležitých věcí:

  • pokud má dort více pater, to spodní by mělo být pevné a dostatečně husté, aby udrželo váhu patra horního
  • ozdoby na svatebním dortu by měly pevně držet tam, kam je umístíte, není nic horšího, něž spadlé ozdoby a zničený dort po cestě do restaurace
  • krémy či polevy použité na dort vybírejte s ohledem na počasí, tj. teplotu ve které se dort bude převážet, tedy pokud nevlastníte chladící vůz či chladící převozní box
  • jistě je skvělé mít na svatbě čerstvý dort, ale všechny používané ingredience a krémy a polevy potřebují čas na ztuhnutí!
  • dort je ideální vyrobit den předem, většina náplní dortu je nejlepší,když se trochu „uleží“ – přes noc v lednici
  • lednice nebo chladící box nesmí obsahovat žádné masné výrobky, cukrářské výrobky velice snadno a silně „natáhnou“ pachy – děsivá představa dortu , který „voní“ jako uherák

  V cukrárně vám velmi ochotně se vším poradí, doporučí a event. upozorní na možné komplikace při manipulaci.

  Krájením svatebního dortu většinou končí svatební hostina. Novomanželé dort krájí rukou společnou. Tradice praví, že kdo má ruku navrch, bude vládnout v rodině. Etiketa říká, že první kousky se dávají maminkám.A pak samozřejmě, pokud ho pár krájí (ženich například krájí a nevěsta roznáší), dostávají všichni ostatní – tatínci, sourozenci, prarodiče, svědci atd…) Někdy si první sousto dávají novomanželé ochutnat navzájem. Je to spíše zvyk převzatý ze zahraničí, ale velmi oblíbený.

  Program na svatbě

  Jakou zábavu připravit pro své hosty na svatbě je jedním z nejtěžších úkolů. Program se připravuje většinou na dobu od začátku hostiny anebo od startu večerního rautu.

  Již během svatební hostiny může hrát harfenistka, duo, pianista, trio či kvartet. Ale mnohdy stačí reprodukovaná hudba v hlasitosti, kdy je hostům dobře a mohou si povídat bez překřikování.

  Kdo vám bude hrát k tanci?

  Svatební taneční zábava začíná většinou svatebním tancem, po kterém hosté zůstávají na parketu a baví se dál. Je zcela na vás , zda chcete živou hudbu (kapelu) či je pro vás lepší DJ.Pokud vybíráte kapelu je někdy dobré zohlednit místo konání svatby – například do vinného sklípku na Moravě jistě nebudete objednávat rockery ale cimbálovou kapelu. Je však dobré vědět, že kapela má omezený repertoár a potřebují pauzy k odpočinku. DJ ale může hrát celou noc a také díky bohatému playlistu může zahrát pro všechny generace. DJ je většinou i zvyklý mluvit a může vám pak moderovat celý večer a pomoci tak pospojovat jednotlivé bloky večera mluveným slovem. Může například udělat hezkou upoutávku na házení kyticí či jiných naplánovaných her.

  Velmi oblíbeným prvkem na svatebních párty jsou exhibiční vystoupení profesionálních tanečníků. Někdy v rámci svého vystoupení učí svatební hosty tančit a to je opravdu velká zábava. A je jedno, jestli vystupují s klasikou, latinskoamerickými rytmy, a nebo jsou to břišní tanečnice.

  Během celého vašeho svatebního veselí, může být přítomna karikaturistka, která pro vaše hosty kreslí jejich portréty a oni si tak mohou ze svatby odnést malý a velmi originální dárek. Vám jako novomanželům zůstane krásný společný portrét.

  Jste vášnivými golfisty? Pokud slavíte svůj svatební den v golfovém klubu zamluvte si pár míst na drivingu a ať trenér naučí vaše hosty pár golfových základů.

  Pro milovníky kouzel je i kouzelník velmi vhodným zábavním prvkem. Ať už mluvíme o mikromagii, a nebo o klasickém velkém vystoupení.

  Zvláště na hradech a zámcích jsou často k vidění vystoupení historických skupin, šermířů a břišních tanečnic.

  Jste hraví? Mobilní casina mohou přijet za vámi. Jen trochu hrozí, že u hracích stolů zůstanete po celý večer.

  Koktejlová show je velmi často se objevující prvek na svatebních párty. Můžete se tedy dočkat skvělého vystoupení barmanů a také ochutnat skvělé drinky. Vše podle dohody.

  Máte k dispozici zahradu a dost místa? Objednejte si profesionální lukostřelce a naučte se něco nového. Přivezou vám terčovnice i luky a šípy. Už jste zkoušeli střílet z kuší?

  Ohňostroj je častým nočním překvapením pro hosty a nebo dokonce pro novomanžele. Doporučuji pořizovat vše přes specializované firmy, které nejen zajistí hladký průběh produkce, ale i zařídí event. povolení a vše okolo.

  Chcete mít hezkou památku na svatební den? Kupte si velké malířské plátno a barvy a nechte své hosty malovat. Věřte tomu, že vám pak zůstane opravdu originální dílo jako vzpomínka na svatební den.

  Někdy si budoucí novomanželé přejí mít jako hosta nějakou známou osobnost z oblasti zábavy, kterou zvou jako hosta k tabuli, která později během večera vystoupí se svým představením.

  Bojíte se, že se část hostů, kteří netančí budou nudit? Vezměte s sebou hrací konzole (WII) a nechte je hrát si.

  Pokud snad chcete mít svou svatbu komornější a klidnější, spíše jako posezení s přáteli a rodinou, je to naprosto v pořádku. Výše uvedené tipy jsou jen ukázkou z velkého množství k výběru či jako inspirace pro svatební párty a hostiny.

  Potřebujete zabavit děti? Zavolejte profesionály a nebo jim zajistěte klauna, který se jim postará o zábavu a hry.

  Jakou hudbu vybrat k obřadu a co se bude hrát na svatební párty?

  Jistě se shodneme, že pokud se budou vaši svatební hosté skvěle bavit a dostanou dobré jídlo, budou odcházet ze svatby výborně pobaveni a o vaší svatbě se bude ještě dlouho mluvit, jako o úžasné oslavě. Najít však tu správnou hudbu či lépe řečeno správnou produkci je velký oříšek.

  Začneme hezky od začátku a to je výběr skladeb či hudby na svatební obřad. Výběr skladeb je pro mnoho párů úkol skoro neřešitelný. A přitom jsou to právě jednotlivé skladby, které vytvoří tu správnou náladu. Na svatební obřad byste měli vybrat hudbu vám velmi blízkou či která vás spojuje. Pokud tápete, ale máte svatební koordinátorku, nechte si od ní poradit.

  Hudba na obřad

  Vždy vybírejte s ohledem na prostory, kde se koná svatební obřad

  • varhany – většinou kostel
  • pianistu – většinou elektronické piano nebo pokud jste v místě s křídlem, pianem
  • duet – například kytara a housle
  • trio či kvartet
  • harfa
  • reprodukovaná hudba – ujistěte se, že vaše donesené CD hraje v obřadní síni na jejich přehrávači, samozřejmě můžete vybrat hudbu z repertoáru matriky
  • zpěvačka či zpěvák s hudebním doprovodem

  Složení skladeb, které budete vybírat

  • hudba pro usedání hostů
  • příchod svědků a ženicha (nebo může jít samozřejmě ženich na svou skladbu)
  • příchod nevěsty
  • prstýnky a políbení
  • gratulace

  U některých obřadů hraje hudba po celou dobu mluveného slova, ale na tomto se vždy domluvte s oddávajicím a matrikou! Riskujete,že hosté v zadních řadách neuslyší nic z projevu oddávajícího pokud není v sále mikrofon.

  Nejoblíbenější skladby

  • Svatební pochod – R. Wagner a neboF. Mendelssohn – Bartholdy
  • Air – J. S. Bach
  • Ave Maria – CH. Gounod a nebo F. Schubert
  • Canon – J. Pachelbel
  • Largheto – A. Vivaldi
  • Menuet – L. Boccherini
  • Alžbětínská serenáda – R.Binge

  Velmi často se hrají i evergreeny a nebo rockové balady. I zde doporučujeme výběr hudby, tak aby i díky hudbě byl váš obřad neopakovatelný.

  Hudba na hostinu – hraje tak, aby nikoho nerušila a hosté si mohli povídat

  • reprodukovaná hudba – příjemné melodie, které nikoho u jídla neruší
  • pianista – velmi oblíbené a žádané
  • harfenistka
  • duo, trio, kvartet – i živá tělesa umí hrát lehce a méně hlasitě

  Párty – večerní zábava. Večer se většinou chtějí všichni hlavně dobře bavit, a tak až budete vybírat hudbu položte si základní otázky

  • večer se sejdou přátelé a budeme si povídat
  • večer chceme tančit jako na diskotéce
  • chceme tančit, ale i bavit se podle toho pak volte druh a styl hudební produkce

  DJ

  • jedna z nejlepších variant
  • DJ většinou umí i mluvit a tak může váš večer trochu i moderovat veškeré dění večera – hry , házení kytkou,stahování podvazku, atd.
  • má skoro neomezený repertoár
  • před svatbou si dejte schůzku a proberte představy vašeho večera a dejte mu seznam hudby, kterou určitě na vaší svatbě musí hrát
  • stanovte si i přibližnou délku večera, ať nejste překvapeni, že třeba i doplácíte, pokud se váš večer protáhl a vy na to nebyli upozorněni

  Kapela

  • velmi oblíbené jejich repertoár není neomezený, pokud je kapelník zvyklý mluvit, je to dobře, on vás večer provede i jako moderátor
  • opět si stanovte délku produkce a myslete na event. prodlužování
  • během večera musí mít odpočinkové pauzy – v této době hraje reprodukovaná hudba

  Hudební tělesa – duo, trio, kvartet

  • spíše u komornějších svateb
  • velmi milé u svateb, které mají svou hostinu či večer pojatý jako setkání s přáteli
  • během večera mají muzikanti pauzy

  Ať už budete objednávat jakýkoli druh produkce určitě nezapomeňte na svůj výběr hudby na obřad, na svatební tanec, na krájení dortu (famfáru). To jsou důležité body vašeho dne a u nich by měla znít hudba , která má pro vás velký význam.

  Co všechno zařídit po svatbě

  Skončil všechen ten stres a shon okolo svatby a z vás jsou novomanželé. Jistě jste měli báječnou a nezapomenutelnou svatbu, ale ještě vás čeká pár malých úkolů. Svatební přípravy a samotná svatba je za vámi, ale přesto je potřeba:

  • zkontrolovat platby – pečlivě zkontrolujte všechny nezaplacené platby, jistě nechcete být nikomu nic dlužni
  • odvézt z místa konání svatební párty všechny potraviny, které zbyly a mohou se například ještě rozdat – koláčky či zbytky dortu (personál vám to jistě ochotně zabalí)
  • odvézt či vrátit všechny dekorace a květiny z místa konání svatby
  • vrátit šaty a samozřejmě všechny doplňky, většinou jsou šaty půjčené ze salonu a tak je vaší povinností i dle smlouvy, šaty v pořádku a včas vrátit, pokud se snad stal vašim šatům nějaký „úraz“, je to pak na personálu salonu, jakou vyčíslí částku za poškozené šaty (většinou to bývá též uvedeno na smlouvě)
  • poděkovat a to nejlépe písemně všem, kteří byli na svatbě či dali svatební dar (moc hezky vypadá například zaslání vybrané fotografie přímo ze svatby s poděkováním)
  • převzít foto a video práce – určitě se na své fotografie a video moc těšíte, dle objednávky a dohody byste měli znát i datum, kdy vám dodají vaše foto a případně video, zkontrolujte zda dodané zboží odpovídá „balíčku“, který jste si objednali ve studiu
  • nechat usušit mrazem květinu nevěsty – pokud chcete mít svou svatební kytici stále jako „živou“, ihned druhý den po svatbě ji zavezte do firmy na sušení mrazem
  • po obdržení oddacího listu, je potřeba uvést změny na všech úřadech – jako je zaměstnavatel, OSSZ (úřad sociálního zabezpečení) , FÚ (finanční úřad) , banka , zdravotní pojišťovna, zažádat o nový OP, nový řidičský průkaz a pas – všechny tyto úřední kroky jsou ze zákona povinné.

  Oddací list matrika posílá na adresu doporučeně a nebo si ho můžete vyzvednout osobně. Záleží na dohodě s matrikářkou.

  Nezapomeňte:

  • na poštovní schránku dát své nové jméno
  • nechat si natisknout nové vizitky
  • pokud máte v kanceláři na dveřích své jméno – zajistit nové
  • nahlásit změnu jména i svému mobilnímu operátorovi
  • všem ostatním firmám či dodavatelům nahlásit event. změnu fakturačních údajů – tedy nového jména

  Možná se chystáte na svatební cestu. Pokud ano, přejeme vám krásné líbánky.

  číst dál

  © 2019 In Catering